UI/UX
Tasarımı

Her reklam, markanın kimliğine yapılan
uzun vadeli bir yatırımdır.

UI (User Interface), kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelmektedir. UI tasarımı ile kullanıcıların sitenizde rahatça dolaşması ve sitenizde daha uzun süre kalması, site içeriklerinize daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler amaçlıyoruz. Sitenizin görsel tasarımında, kullanıcıların konforlu bir deneyim yaşamasını sağlıyoruz.

UX (User Experience) ise kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Profesyonel UX tasarımlarıyla kullanıcının ürünü, hizmeti veya web sitesini kullanırken; tasarım, kolay kullanım ve anlama, memnun kalma gibi ölçütlerini merkeze alarak markanızı bir adım daha öteye taşıyoruz.

UI/UX Tasarımı

UI/UX tasarımı, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir ve kullanıcı yaklaşımını benimseyerek web ve dijital hizmetlerin tasarlanmasını ifade etmektedir. Asıl amacı ise hem görsel olarak ilgi çekici, istenilen kitleye ve hizmetlere uygun hem de etkileşimi ve kullanımı oldukça kolay ve keyifli bir tasarım oluşturmaktır.

UI (Kullanıcı Arayüzü) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı arayüzü, kullanıcılar ve dijital dünya arasındaki etkileşimlerin gerçekleştiği bir tasarımdır. Kullanıcıların bir web sitesine olan ziyaretini artırmak, satın alma aksiyonu göstermesini sağlamak ve mobil uygulamasını indirmek gibi belirli bazı hedeflere ulaşmak için tasarlanmaktadır. Bir ui tasarımı, kullanıcıların tıkladığı düğmeleri, ekran düzenini, animasyonları, kullanıcıların okudukları metinleri, geçişleri ve etkileşimleri içeren grafik düzeniyle ilgilenmektedir. 

 

Bir web sitesinin veya uygulamanın kullanıcı arayüzünün görünümünü ve hissini yaratarak sunulan bir tasarım hizmetidir. Web arayüz tasarımı, uygulamanın veya web sitesinin grafik düzenidir. Bu UI tasarımı, sadece işlevsel değil aynı zamanda kullanımı kolay ve görsel olarak dikkat çekici olmalıdır. UI tasarımı, grafiksel kullanıcı arayüzü, ses kontrollü arayüz ve harekete dayalı arayüzü içerir.

UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi anlamına gelen UX, kullanıcıların ürünle etkileşime girerken sahip olduğu deneyimdir. Kullanıcılara anlamlı ve alakalı deneyimler sağlayan tasarımlar oluşturmak UX tasarımının asıl amaçlarındandır. Marka, tasarım, kullanım kolaylığı ve fonksiyonlar dahil olmak üzere entegre edilme ve tasarım sürecinin tamamını içerir. UX, kullanıcı deneyiminin olumlu sonuçlanması için tasarlanmalı ve gezinmesi keyifli, verimli ayrıca olabildiğince hedef kitleye uygun bir şekilde oluşturulmalıdır. Bu sayede, kullanıcılarınızı web sitenize veya mobil uygulamanıza çekebilirsiniz.

 

Kullanıcıların dijital bir ürün veya hizmetle etkileşimlerinin mümkün olduğunca hızlı, kolay ve verimli olmasını sağlamak gerekmektedir. Bu da işlevsel bir ux tasarımı ile mümkündür. Kullanıcı deneyimi tasarımının bir diğer amacı ise kullanıcıların sorunları ile karşı karşıya kalındığında çözüm odaklı ilerleyerek herhangi bir aksaklık durumunda stratejiler planlayarak çözümler sunmaktır.

UI/UX Arasındaki Fark

Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi arasındaki fark, UI’nin kullanıcıların bir ürünle etkileşime girdiği estetik unsurları ve görsel tasarımları ifade etmesi, UX’in ise bir kullanıcının bir ürün veya hizmetle ilgili deneyimi ile ilgili olmasıdır. Bu nedenle, UI renkler, menü çubukları, metinler ve daha fazlası gibi görsel arayüz öğelerine odaklanırken UX, kullanıcıya ve web site veya uygulama içindeki ziyaretine odaklanır. UI tasarımı tamamen web arayüzünün nasıl göründüğü ve nasıl çalıştığı ile ilgilidir. UX tasarımı ise kullanıcı deneyimi ile ilgilenir ve sorunlara çözümler sunarak tamamen deneyimin genel etkileri ile ilgilidir.

 

UI tasarımının ana odak noktası, arayüzün kalitesi ve görselleri ile ilgilenmektir. UX tasarımı ise arayüzün amacına ve işlevselliğine odaklanır ve estetikten ziyade daha realistik çalışır. Kullanıcı deneyimi daha çok tasarımın kavramsal boyutu ile ilgilendiği gibi kullanıcı kişilikleri hakkında araştırmalar yapar, fikirler üretir ve test ederler. Kullanıcı arayüzü tasarımı ise görsel ve teknik unsurlar ile ilgilenir.

UX Tasarımının Kurumsal Firmalar İçin Önemi

UX tasarımı, firmanın hedef kitlesinin ihtiyaçlarını anlamak ve karşılamak için önemlidir. İyi bir tasarım, pazarda öne çıkmanıza, rakipleriniz karşısında rekabet üstünlüğü kazanmanıza, ve aynı zamanda kazanç elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcılarınızı önemsediğinizi gösterir bu sayede müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlar. Verimliliğe ve kullanım kolaylığına odaklanan ux tasarımı, kullanıcılara zaman tasarrufu sağlar bu sayede potansiyel müşterileri mevcut müşterilerinize dönüştürme imkanınız artar. 

 

Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcıların sorunlarına odaklanarak çözüm stratejileri geliştirdiği için oluşabilecek sorunlara karşı önlemler alır. Bu da sizlere müşteri memnuniyeti kazandırarak daha sadık bir müşteri tabanı oluşturur.

İzmir UI/UX Tasarım Ajansı

Argeart Dijital Pazarlama Ajansı olarak UI tasarımı ile kullanıcıların sitenizde rahatça dolaşması ve sitenizde daha uzun süre kalması, site içeriklerinize daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler amaçlıyoruz. Sitenizin görsel tasarımında, kullanıcıların konforlu bir deneyim yaşamasını sağlıyoruz. Profesyonel UX tasarımlarıyla kullanıcının ürünü, hizmeti veya web sitesini kullanırken; tasarım, kolay kullanım ve anlama, memnun kalma gibi ölçütlerini merkeze alarak markanızı bir adım daha öteye taşıyoruz. 

 

Argeart Dijital Pazarlama Ajansı olarak markanıza özel olarak sunduğumuz UI/UX tasarımı hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

sonsuz

birlikte keşfe çıkalım

Argeart ile tanışmak, bilgi almak ve çalışmak istiyorsanız bizi arayabilir veya iletişim sayfasından mesaj gönderebilir, adreslerimize bakıp bizi ziyaret edebilirsiniz.